sportKażdy chce dla swojego dziecka jak najlepiej. Dlatego z troską wybieramy przedszkola, zapisujemy maluchy na różne zajęcia dodatkowe oraz dbamy o rozwój ich intelektu. Wszystko, aby dzieci miały jak najlepszy start.

Zapominamy jednak czasem o aktywności fizycznej. Należy w tym momencie nadmienić, że sport jest konieczny do prawidłowego rozwoju dziecka. Jakie są zalety sportu?

Przede wszystkim dziecko może rozładować energię, dzięki czemu następnie efektywniej wykorzysta czas na naukę. Ponadto wyciszy się na co dzień w domu, w przedszkolu. Jednak to nie wszystkie zalety sportu.

Aktywność fizyczna wpływa także doskonale na zdrowie malucha. Wzmaga jego odporność redukując tym samym ilość chorób i przeziębień, które tak martwią rodziców. Oczywiście dziecko będzie miało także ładną sylwetkę, prawidłowo rozwinięte mięśnie a w dorosłym życiu- mniej problemów zdrowotnych.

Warto jeszcze wspomnieć, że sport rozwija wiele cech charakteru. Dyscypliny zespołowe uczą przede wszystkim umiejętności pracy w grupie. Ponadto już wcześnie możemy zauważyć, czy nasze dziecko ma zadatki na lidera. Oprócz tego sport uczy wytrwałości w dążeniu do celów oraz dyscypliny. Warto dodać, że niektóre dyscypliny takie jak wspinaczka czy jazda konna uczą również przełamywania własnych ograniczeń.

Nie można także zapominać o tym, że trener jest dla dziecka bardzo ważną osobą. Może stać się wzorem.

A jaki sport wybrać dla przedszkolaka? Przede wszystkim warto udać się do lekarza najpierw pediatry, a potem sportowego tak, aby ocenił czy dziecko może ćwiczyć i w jakich dyscyplinach. Należy oczywiście zapytać się naszego malucha czy jest jakiś rodzaj sportu, który chciałoby uprawiać.

A co najważniejsze- nie możemy denerwować się, jeśli nasz maluch postanowi zmienić dyscyplinę za dwa miesiące. Nawet jeśli nie znajdzie dyscypliny, którą polubi to chociaż nabędzie podstawowych umiejętności w każdej i rozwinie różne umiejętności!

Za inspirację dziękujemy przedszkolu Kulka w Komornikach.