sudetySudety jako teren atrakcyjny z punktu widzenia uprawiania aktywności fizycznej zaczęły być postrzegane już w wieku XIX i na początku XX. Wówczas znajdujące się na pograniczu czesko-pruskim przyciągały głównie entuzjastów jazdy na nartach oraz górskich wspinaczek, Historię sportów zimowych w obrębie Sudetów zwyczajowo dzieli się dwa okresy: przed i po 1945 roku, kiedy to zaistniała konieczność odbudowy właściwie całej bazy turystycznej.

Na dzień dzisiejszy, kilka wyciągów narciarskich i tras do uprawiania narciarstwa biegowego znajduje się w obrębie Karkonoszy i Kotliny Kłodzkiej oraz po czeskiej stronie gór. Po stronie polskiej narciarze mogą korzystać z ponad trzydziestu wyciągów, o różnej długości tras zjazdowych: od kilkuset metrów (wyciąg dla najmłodszych Bambino w Karpaczu) do ponad dwóch kilometrów w najbardziej znanym polskim ośrodku narciarskim w Szklarskiej Porębie.
Zimowy wypoczynek w Karkonoszach może być także świetną okazją do obserwowania imprez sportowych dużej rangi – jak organizowany od 1976 roku Bieg Piastów w Górach Izerskich, z roku na rok przyciągający coraz szerszą rzeszę osób uprawiających narciarstwo biegowe.

Sudety i ich okolice ze względu na największe w Polsce zagęszczenie ośrodków narciarskich są zatem świetnym miejscem na rozpoczęcie swojej przygody z nartami lub snowboardem, a ci którzy już spróbowali aktywnego wypoczynku na terenie tych gór, chętnie wracają (zobacz co możesz zmedziś w Sudetach na capri.info.pl).

Wybierz się w Karkonosze

Odwiedzając znajdujący się w południowo-zachodniej Polsce, w województwie dolnośląskim masyw Sudetów po raz pierwszy, warto wybrać się w Karkonosze, które oprócz niezapomnianych widoków oferują także dobrze zaopatrzoną bazę noclegową. Jest to najwyższy masyw w obrębie Sudetów i przyciągający zdecydowanie najwięcej turystów.

Miłośnikom nieco wyższych szczytów, odczuwających jednak znużenie oblężonymi niemal w każdej porze roku Tatrami Karkonosze powinny przypaść do gustu. Jak zapewne pamiętamy z lekcji geografii szkole, w obrębie tego pasma znajduje się szczyt Śnieżka, który choć wysokością (1602 m. n. p. m.) ustępuje szczytom tatrzańskim, to pozostaje najwyższym wzniesieniem Czech. Ci, którzy pragną zdobyć Śnieżkę, powinni zarezerwować na to przedsięwzięcie cały dzień. Istnieje kilka szlaków, na których wybór zależy przede wszystkim od wytrzymałości fizycznej oraz pragnienia podziwiania widoków: szlak czarny, wiodący od Karpacza przez Biały Jar i Kopę choć jest najszybszą drogą wejścia na Śnieżkę, bywa monotonny i zawiera kilka męczących podejść. Ze względu na największą atrakcyjność wizualną trasy poleca się natomiast szlak niebieski, wiodący przez dwa schroniska oraz Kocioł Małego Stawu. Na szczycie Śnieżki znajduje się niezwykle charakterystyczne obserwatorium astronomiczne w kształcie latających spodków oraz restauracja. Obiekty te nie zapewniają jednak turystom noclegu, dlatego planując trasę należy uwzględnić czas zejścia ze szczytu.

Miasteczka uzdrowiskowe w obrębie Sudetów

Sudety to nie tylko górskie szlaki i możliwość uprawiania zimowych sportów. W bliskości masywu górskiego Sudetów, na przyległych doń dolinach i wzgórzach znajduje się wiele uzdrowisk leczniczych.

Najbardziej znane miejscowości uzdrowiskowe, wszystkie leżące w odległości kilkunastu kilometrów od siebie to Kudowa Zdrój, Duszniki Zdrój oraz Polanica Zdrój. Wszystkie leżą w obrębie Kotlinie Kłodzkiej lub na jej pograniczu, na zachód od Kłodzka. Panujący tu łagodny mikroklimat, charakteryzujący się dość łagodnymi zimami i porami roku pozbawionymi ekstremalnych temperatur, sprzyja leczeniu schorzeń układu oddechowego oraz bólom o podłożu reumatycznym. We wszystkich trzech uzdrowiskach wydobywa się również wody wysoko zmineralizowane, tzw. szczawy żelaziste, o różnym poziomie zawartości dobroczynnych pierwiastków. Ich picie zaleca się także przy chorobach układu pokarmowego i układu krążenia.

W Dusznikach funkcjonuje pijalnia wód mineralnych zlokalizowana w obrębie Parku Zdrojowego i mieszcząca się w zbudowanym w I połowie XIX wieku budynku o charakterystycznej, klasycystycznej bryle. Odwiedzający uzdrowiska mogą nie tylko rozkoszować się specyficznym smakiem wód leczniczych, ale także zwiedzić urokliwe miasteczka, o wyjątkowej dla terenu Polski zabudowie szachulcowej, spotykanej w renesansowych miasteczkach niemieckich. Równie bogata jest historia samych uzdrowisk, odwiedzanych przez takie postacie z historii Polski jak król Jan Kazimierz, czy Fryderyk Chopin.