W 1980 roku do Górnika Zabrze odszedł Janusz Gąsior. Wielka nadzieja gliwickiego tenisa – Gabriela Jarosz razem z Wacławem Turkowskim przeprowadzili się do Zagłębia Wałbrzych. Zenon Rode wyemigrował na wybrzeże, gdzie miał od tej pory bronić barw SKT Sopot. Przerwę w uprawianiu tenisa z powodu macierzyństwa zrobiła sobie Danuta Szwaj. Konsekwencja takiego odpływu kadry był spadek drużyny do II ligi.Tenisiści Piasta jednak tylko przez rok grali na zapleczu ekstraklasy, bo zaraz po powrocie na korty Szwajowej gliwiczanie powrócili do grona najlepszych drużyn w kraju. Wielokrotna mistrzynię kraju w awansie wsparli: Dorota Dziekońska. Aleksander Harasym Marek Trojan, Andrzej Gałuszka, Owsianka, Sobczyk. W tymże roku następuje też zmiana we władzach sekcji. Z funkcji kierownika rezygnuje Zbigniew Petrycki, a na to stanowisko wraca Stefan Kotowicz.
W roku 1981 Polskę wstrząsa największy powojennej historii kryzys gospodarczy i polityczny. Odbija się to poważnie na klubowych finansach. Władze Piasta zastanawiały się nawet nad rozwiązaniem kolejnych sekcji włącznie z tenisową i piłki nożnej. Na szczęście nie zostało to zrealizowane i w 1982 roku sympatycy zielonej piłeczki mogli cieszyć się ze zdobycia przez Dorotę Dziekońską tytułu halowej mistrzyni Polski, a dzięki bardzo dobrym rezultatom jakie ta tenisistka osiągała na kortach w RFN i Włoszech zajęła pierwsze miejsce w klasyfikacji PZT. Wciąż jasno świeci gwiazda Danuty Szwaj, która również z powodzeniem walczy na krajowych i zagranicznych kortach.
W 1982 r. Drużyna walcząca w składzie: D. Szwaj, Kosiec, Adam Kala, A. Gałuszka, A. Harasym, Benski zajęła czwarte miejsce w I lidze. W mistrzostwach Polski na otwartych kortach pani Danuta zdobywa srebrny medal, a w grze mieszanej w parze z Aleksandrem Harasimem staje na najwyższym stopniu podium. Niestety, coraz bardziej odczuwalne są kłopoty finansowe. Brak sprzętu, brak środków na wyjazdy na turnieje. Aby utrzymać drużynę wprowadza się do niej do tej pory rezerwowych: P. Pawełczyk, Kala, Hatalski.
Mistrzostwa Polski w tenisie w 1983 r. to kolejny sukces pary D. Szwaj – D. Dziekońska, która w grze deblowej nie ma sobie równych i zdobywa kolejny, złoty medal. Kolejny tytuł mistrzowski Szwajowa dorzuca walcząc w mikście z A. Harasimem.
Niestety pogłębiający się kryzys gospodarczy w kraju przekłada się również na sytuację materialną klubu. Z sekcji tenisa odchodzą Jarek, Kosiec i A. Harasym. Sytuację finansową nieco ratuje powołany do życia Zakład Usług Technicznych.
Mimo tych wszystkich kłopotów rok 1985 dla tenisistów można uznać za udany. Podczas wrześniowych mistrzostw Polski D. Dziekańska wywalczyła srebrny medal w turnieju indywidualnym i brązowy wspólnie z D. Szwaj w grze podwójnej. Ta ostatnia zawodniczka zajęła w turnieju indywidualnym trzecie miejsce. Dobrą formę zaprezentował takie Zenon Rode, który po kilkuletniej przerwie wrócił do Gliwic. Nasz zawodnik awansował do ćwierćfinału wywalczając miejsce w pierwszej ósemce. W rozgrywkach ligowych drużyna „Piasta” uplasowała się na siódmej pozycji, co dla mocno przemeblowanej drużyny było dużym sukcesem. Obok bowiem rutynowanych zawodniczek Danuty Szwaj i Doroty Dziekańskiej w barwach „Piasta” występowali: Małgorzata Winiarska, Adam Kala, Leszek Lemczak, Henryk Kornas, Piotr Pawełczyk, Jacek Bobrowski i Jarosław Kądzielewski, którzy w I-ligowym towarzystwie stawiali dopiero pierwsze kroki.
Rok 1986 był ostatnim względnie udany dla sekcji tenisa ziemnego. Do tego sezonu tenisiści wystartowali dosyć udanie. Po pierwszych dwóch turniejach pierwszoligowych gliwiczanie mieli swoim koncie 6 punktów i zajmowali piątą lokatę w tabeli. Jeszcze wtedy udało się utrzymać zespół tenisowej ekstraklasie. W następnym, 1987 r. następuje masowa emigracja najlepszych tenisistów. Do Niemiec wyjeżdża Danuta Szwaj. Za zachodnią granicę udają się też Dziekońska, Rode, Kala i Pawełczyk W tej sytuacji próbuje się jeszcze stawiać na młodzież, ale jest to już przysłowiowy krzyk łabędzia. Sekcja wprawdzie przetrwała do roku 1993, ale sukcesów w tym okresie żadnych nie osiągnęła. W 1993 r. Klub GKS Piast podejmuje uchwałę o możliwości usamodzielnienia się poszczególnych sekcji. Korzystają z tego tenisiści, tworząc Gliwickie Towarzystwo tenisowe „Piast”. W takiej postaci przetrwa do początku 2001 r.
Aktualnie tę dyscyplinę sportu w Piaście uprawia około 40 zawodniczek i zawodników. Trenują 4 drużyny młodzieżowe (młodziczki, młodzicy, kadeci i juniorzy), 3 drużyny weteranów (+35, +45) oraz 2 grupy dziecięce 8-10 lat. Zajęcia z młodzieżą prowadzi grupa czterech profesjonalnych trenerów. Sam obiekt przy ul. Kosynierów od pewnego czasu przechodzi gruntowną modernizację. Dzięki władzom klubu i sponsorom udało się wyremontować budynek socjalny i poprawić nawierzchnię kortów. Firma „Roca Polska” nieodpłatnie wyposażyła zaplecze sanitarne, za co chcemy jej gorąco podziękować. Wartość przekazach materiałów wynosi kilkadziesiąt tysięcy złotych. Również firmy „Radan” i „Jango” mają duży wkład w to, że obiekt wygląda dziś tak okazale.