mistrzowie 1973
Stoją od lewej: Ireneusz Łyżwiński, Wanda Ostrowska, Aleksander Harasym, Danuta Wieczorek-Szwaj, Jerzy Sonsalla.
Fot. www.nowiny.gliwice.pl

W następnym, 1978 roku zabrano się za uporządkowanie troszkę wtedy jeszcze spontanicznie działających szkółek tenisowych. W tym celu zaangażowano czterech trenerów, którzy od razu wzięli się do roboty, co szybko zaowocowało kolejnymi sukcesami. Po wygraniu 9 spotkań eliminacyjnych młodzież Piasta awansował do gier centralnych w których niestety, jedna minimalna przegrana – 4:5 z warszawską Legią wyeliminowała gliwicką drużynę z walki o medale. Trzeba było „zadowolić” się piąta lokatą w kraju. Kolejny, bardzo duży postęp zrobiła Dorota Dziekońska. Szesnastoletnia już wówczas Dorota do tytułu drużynowego M.P.. dołożyła jeszcze złoty medal w grze podwójnej w parze z Gabrielą Jarosz na młodzieżowych MP, srebrny w turnieju indywidualnym i brązowy w M.P. seniorów. Zwyciężyła też w międzynarodowym turnieju Grad Prix, reprezentował Polskę na międzynarodowych mistrzostwach na Wimbledonie, zajmując w klasyfikacji na najlepszą juniorkę w kraju III miejsce. Kolejne sukcesy odnotowała też Gabrysia Jarosz. Brązowy medal w grze podwójnej na Młodzieżowych Mistrzostwach Europy, trzecie miejsce na turnieju Charleorois i wysokie lokaty w turniejach Grad Prix sprawiło, że na liście PZT uplasowała się ona na także, bardzo dobrej, piątej lokacie.

Zespół Piasta po raz trzeci w historii wygrał rywalizację o miano najlepszej drużyny w kraju (Skład: D. Szwaj, D. Dziekońska. G. Jarosz,. A Harasym, Z. Rode, W. Turkowski – trener Ireneusz Łyżwiński. Na kortach indywidualnie wciąż królowała Danuta Szwaj, dopisując do swojego dorobku halowe M.P. wicemistrzostwo Polski w grze pojedynczej i mieszanej na kortach otwartych, oraz drugie miejsce na międzynarodowych Mistrzostwach Polski , odbywających się w Krakowie.

Wyniki spotkań ligowych

Piast – Warszawianka – 8:1
Piast – Nadwiślanka Kraków – 6:3
Piast – Baildon Katowice – 6:3
Piast – Zagłębie Wałbrzych – 5:4
Piast – Arka Gdynia – 7:2
Piast – Legia Warszawa – 3:6
Piast AZS Warszawa – 9:0
Piast – Olimpia Poznań – 5:4

W 1978 r. nowym prezesem klubu został ówczesny dyrektor Huty 1-go maja Czesław Kulak. Nowy Zarząd przeprowadził analizę działalności poszczególnych sekcji, a także podjął się próby oceny szans i perspektyw na najbliższą przyszłość, co w 1979 roku zaowocowało głębokimi zmianami w strukturze klubu. Przekazano do innych klubów bądź rozwiązano sekcje: gimnastyczną, łyżwiarską, pływania i hokeja na trawie. Sekcja tenisa ziemnego wprawdzie pozostała przy klubie, ale czekał ją niełatwy okres.