Rok 1976 nie był już tak bogaty w medale z najcenniejszego kruszcu, ale dzięki szczególnie dobrej postawie niezawodnej Danuty Wieczorek- Szwaj i młodzieży, Piast jako sekcja zdobył najwięcej punktów w klasyfikacji PZT, a to przełożyło się pierwsze miejsce w kraju. Drużyna w nieco zmienionym składzie (Szwaj, Ostrowska, Harasym, Gąsior, Rode, Turkowski) zajęła trzecie miejsce w krajowych rozgrywkach ligowych i pierwsze na Śląsku. Młodzicy wywalczyli tytuł drużynowego Mistrza Śląska, a juniorzy zajęli czwartą lokatę. Sekcja powiększyła też dorobek o kolejny tytuł Mistrza Polski w grze podwójnej oraz dwa tytuły wicemistrza kraju w grze pojedynczej, zarówno na hali jak i na kortach otwartych oraz brąz Danuty Szwaj w grze pojedynczej. W tym roku też w turniejowych kronikach zaczęło pojawiać się nazwisko Doroty Dziekońska. Ta wyjątkowo utalentowana, młoda zawodniczka błyskawicznie wręcz przebiła się do czołówki krajowej i na koniec roku została sklasyfikowana na piątej lokacie w Polsce i drugiej na Śląsku. Tuż przed nią uplasowała się Gabriela Jarosz. Kolejną, wyróżniającą postacią w grupie młodzików była Marianna Stróżyk. Zadowalające wyniki osiągali też Andrzej Stróżyk, Marek Trojan, Jerzy Wilos i Andrzej Gałuszka. W klasyfikacji generalnej PZT poszczególni zawodnicy zostali sklasyfikowani na miejscach: Danuta Szwaj – 3, A. Harasym – 10, W. Ostrowska – 11, Z. Rode – 19, J. Gąsior – 20.

Piast – Olimpia Poznań – 3:6

W ostatnich dniach 1976 roku została zawarta umowa, którą dziś nazwalibyśmy sponsorską, pomiędzy klubem, a Zjednoczeniem Przemysłu Materiału Ogniotrwałych i opieki nad sekcją tenisa. Klub zachował wszelkie kompetencje w zakresie spraw sportowych i szkolenia, zarówno dorosłych tenisistów jak i młodzieży. Nowy mecenat przejął na siebie kompleks spraw organizacyjnych, finansowych i sprzętowych. Powołano również nowe władze sekcji na których czele stanął doskonale znany w Gliwicach działacz sportowy, jeden z architektów fuzji GKS z Piastem – dr Zbigniew Petrycki. Wejście nowego, można sponsora zaowocowała radykalnymi zmianami w sekcji pod każdym względem. Zdecydowanie poprawiły się nie tylko warunki do uprawianie tenisa, ale też i nałożono szereg rygorów mających na celu sprofesjonalizowanie szkolenia, Trenerem pierwszego zespołu został Ireneusz Łyżwiński. Jego pierwszy rok w nowej roli była bardzo udany, bo poprowadził zespół do drugiego w historii drużynowego tytułu Mistrza Polski. Ta nowa drużyna była mieszanką rutyny, doświadczenia, młodości i wyjątkowego talentu 15-letniej wówczas Doroty Dziekońskiej. Kapitanem zespołu wciąż pozostawała Danuta Wieczorek-Szwaj, która wygrała wszystkie swoje spotkania ligowe, a indywidualnie zdobyła praktycznie komplet mistrzowskich w kraju i na Śląsku. Złożyło się na to cztery tytuły Mistrzyni Polski, jedno II miejsce i jedno III. Po raz kolejny też pani Danuta przyjechała z Mistrzostw Europy z brązowym medalem. Wzięła też udział w 16 turniejach typu Grand Prix, wygrywając 13 z nich. W końcowej klasyfikacji turniejowej wyprzedziła drugą zawodniczkę o 400 pkt., wygrywając też ogólną klasyfikację PZT.

Drugą wielką indywidualnością zespołu okazał się Zenon Rode, zdobywca II i III-go miejsca w M.P., zajmując 5 miejsce klasyfikacji PZT Jego dobre wyniki przełożyły się na powołanie do kadry narodowej. Również srebrny i brązowy medal na M.P. wywalczył Wacław Turkowski. Wśród młodzieży jeszcze wtedy najlepszą tenisistką z Gliwic okazał się Gabriela Jarosz, wicemistrzyni Polski i tryumfatorka Spartakiady Młodzieży. Dało jej to 10 lokatę na liście PZT, a tuż za nią uplasowała się młodziutka Dorota Dziekońska

Piast – GKS Katowice – 9:0
Piast – Błękitni Kielce – 9:0
Piast – Nadwiślanka Kraków – 7:2
Piast – Zagłębie Wałbrzych – 6:3
Piast – Arka Gdynia – 5:4
Piast – Legia Warszawa – 4:5
Piast – AZS Warszawa – 9:0
Piast – Olimpia Poznań – 6:3