Popularne przysłowie „Do trzech razy sztuka” miało się sprawdzić w roku 1973. W poprzednich latach gliwiczanie w walce o miano najlepszej drużyny w Polsce dwukrotnie musieli uznać wyższość warszawskiej Legii. Tym razem kibice tenisa też byli świadkami bardzo zaciętej rywalizacji. W poszczególnych meczach Piast i Legia gromili swoich rywali nie doznając ani razu smaku porażki. O złotym medalu miały zadecydować zawody odbywające się na kortach gdyńskiej Arki.
W decydującym starciu, po niezwykle dramatycznych zmaganiach Piast pokonał Legię 5:4 i najcenniejszy w krajowych rozgrywkach Puchar powędrował do Gliwic. Wówczas było naprawdę wielkie osiągnięcie. Mistrzostwo Polski A.D. 1973 trenowani przez W. Trytko zdobyli: Danuta Wieczorek-Szwaj, Wanda Ostrowska, Jerzy Sonsalla, Janusz Gąsior, Ireneusz Łyżwiński i Aleksander Harasym. Kierownikiem sportowym tej drużyny pozostawał Janusz Ostrowski. Będący na fali seniorzy również i indywidualnie osiągali znaczące sukcesy. J. Gąsior zdobył „Puchar Asów” ufundowany przez tenisistów brytyjskiej Polonii dla najlepszego polskiego zawodnika. Jerzy Sonsalla. razem z Danutą Wieczorek obronili tytuł międzynarodowego Mistrza Klubowego Polski w grze mieszanej. Sama pani Danuta w turnieju indywidualnym mistrzostw Polski, wywalczyła srebrny medal, powtarzając ten wyniki w parze z W. Ostrowską i w mieszanej z Sonsallą.
Na halowych M.P. Wieczorek była trzecia. W klasyfikacji PZT za ten rok Danuta Wieczorek zajęła drugą lokatę, W. Ostrowska była czwarta. Wśród mężczyzn Jerzy Sonsalla zajął pierwsze miejsce, Ireneusz Łyżwiński był piąty, Janusz Gąsior szósty, a Aleksander Harasym siódmy. Sukcesów seniorom pozazdrościła młodzież i na Mistrzostwach Śląska juniorzy po raz kolejny wywalczyli srebrny medal w drużynie. Skład zespołu Piasta stanowili: A. Krupińska, G. Jarosz, M. Stróżyk, O. Ćwiertnia, K. Kobela, B. Ludwin, W. Kasprzycki, P. Ćwiertnia, W. Setnik. Indywidualnie K. Kobela sięgnął po miano najlepszego, młodego tenisisty na Śląsku w grze mieszanej. Wybijająca postacią w kategorii wiekowej do lat 15 była Gabriela Jarosz, która zwyciężała w trzech , ogólnopolskich turniejach młodzików, a w kilku innych uplasowała się w czołowych lokatach, co pozwoliło jej zająć pierwsze miejsce w klasyfikacji PZT. Wśród młodzików pojawiło się też nazwisko Marka Trojana, który po udanych startach uplasował się w rankingu PZT na II lokacie. M. Stróżyk była V.
Dzięki dobrym startom zarówno seniorów jak i juniorów Piast Gliwice z 333 punktami został w rankingu PZT sklasyfikowany na IV lokacie w kraju.
Wyniki drużyny Piasta w drodze po pierwszy, drużynowy tytuł Mistrza Polski:
- Piast – SKT Sopot – 7:2
- Piast – Warszawianka – 7:2
- Piast – Nadwiślanka Kraków – 5:4
- Piast – Polonia Bydgoszcz – 6:3
- Piast – Baildon Katowice – 6:3
- Piast – Arka Gdynia – 6:3
- Piast – Legia Warszawa – 5:4