ekstremalny1Skoki ze spadochronem czy wspinaczka skałkowa to tylko niektóre ze sportów ekstremalnych, na które z roku na rok rośnie popyt. Ludzie potrzebujący mocnych wrażeń, szukają ich coraz częściej w sporcie. Powstaje coraz to więcej szkółek wspinaczkowych, czy ofert na skoki w tandemie lub też kursy przygotowujące do instruktarzu. Miłośników sportów ekstremalnych można też spotkać w klubach sportowych. Działają one na terenie całego kraju i zrzeszają ludzi o różnorodnych zainteresowaniach. W ostatnich czasach bardzo popularne stały się szkółki lotniskowe, na których istnieje możliwość przelotów oraz doskonalenia sztuki lotu na motolotni, paramotolotni czy paralotni.

 

Czy sporty ekstremalne są niebezpieczne?

Oczywiście brak doświadczenia i często brak odpowiedniej wiedzy, mogą przyczynić się do nieszczęśliwego wypadku, jednakże przestrzeganie odpowiednich zasad z pewnością dostarczy pozytywnych i mocnych wrażeń.

ekstremalny2

Czy ludzie, którzy uprawiają sporty ekstremalne, mają ekstremalne potrzeby?
Według rozumienia psychologa Stevena Reissa podstawowych potrzeb jest aż 16 i u jednych może chodzić o potrzebę władzy, u innych o potrzebę statusu albo akceptacji. Wszystko zależy od indywidualnych cech człowieka. Paradoksalnie u niektórych sporty ekstremalne zaspokajają nawet potrzebę bezpieczeństwa, w takim rozumieniu, że osoby te pragną zwrócić na siebie uwagę, być docenione. W dzieciństwie nie otrzymali dostatecznie dużo uwagi, więc podświadomie wybierają taką drogę.